Obrazová kniha pro děti 2021

Vítězové soutěže o grantovou podporou formou stipendia jsou:
Kotone Utsunomiya (JP), Yuki Taniguchi (JP): Momo and the little Witch
Karen Exner (G): Noah´s World
Michaele Kukovičová (CZ): Hlavní ulice
 
Členy poroty byli:
Sophie Van der Linden (F)
Joanna Rzyska (PL)
Andrea Antinori (IT)
Tomáš Klepoch (SK)

Výsledek byl ve formě zprávy poroty prezentován Sophií Van der Linden a Andreou Antinori dne 4. 9. 2021 během festivalu Tabook v Táboře:

Kotone Utsunomiya, Yuki Taniguchi: Momo a malá čarodějnice
Když jsme viděli projekt Kotone a Yuki, Byli jsme překvapeni: vypadá to jako svěží a osobitý projekt!
Je zřejmé, že Kotone našla přirozený a osobní způsob, jak vyprávět příběh napsaný Yuki prostřednictvím ilustrací.
Projekt, který jsme obdrželi, se skládá ze storyboardu a několika finálních ilustrací, přičemž i náčrty už vypadají dokonale i pro vydání v knize. Mají skvělou barevnou paletu, kde se stává důležitou i bílá, a to díky minimalistickému přístupu a díky rozvržení a vztahu obrázků k textu.
Velmi zajímavé je také to, jak je v knize zvládnut prostor: pohádka se skládá ze dvou příběhů, které jsou vyprávěny současně. První si můžete přečíst vlevo, druhý vpravo, přičemž střed knihy se stává důležitým prvkem projektu.

Karen Exnerová: Noemův svět
"Projekt Kren Exner byl porotou vybrán jednomyslně. Všichni jsme měli podobný dojem: zaujal nás svět malého chlapce Noeho. Mladá autorka ve střídmém grafickém vyprávění buduje svět dítěte, s nímž si okamžitě vytvoříme pouto. Příběh je rozdělen do krátkých epizod, které tvoří jednu osamělou noc malého Noeho. Chlapec ji stráví na zahradě v zadní části velkého moderního domu, kamarádí se s krtkem, povídá si se zahradními sochami a chytá hvězdy.
Minimalistická, černobílá technika proškrabávání není náhodná. Je to plastické synonymum pro chlapcovu samotu. Přesvědčivý, slibný projekt. Hodně štěstí, Karen!

Michaela Kukovičová: Hlavní ulice :
Projekt je působivým leporelem (na způsob harmoniky) zobrazujícím výlohy mnoha obchodů.
Ještě než jsme si přečetli jméno autorky jsme poznali, že tento projekt je od již zkušené výtvarnice. Osobité a expresivní kresby, humor obsažený i v jeho liniích, kompozice, to vše ukazuje úžasné prolínání mistrovství a velmi svobodné estetiky. Porota se zvláště zaměřila na práci s typografií : názvy a písmena obchodů evokují a zprostředkovávají mnoho vzpomínek či odkazů. Jelikož je projekt velmi dobře zvládnutý, porota doufá, že cena pomůže ilustrátorce přidat další a další výlohy i s mnoha dalšími příběhy !

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)